• Свет 12.04.2024 08:09

  Украина бара преговори со ЕУ во јуни

  По серијата жестоки напади врз украинскиот електроенергетски систем, Украина побара од ОБСЕ да ја суспендира соработката со Русија поради терористичките руски обиди да ги уништи украинските термо и хидроцентрали.

 • Свет 11.04.2024 19:35

  Милијардерка од Виетнам со кинеско потекло осудена на смрт

  Милијардерка од Виетнам со кинеско потекло, е осудена на смрт во градот Хо Ши Мин поради банкарска измама.

 • Свет 11.04.2024 18:49

  Предупредување за можен напад на Иран врз воени и владини цели во Израел

  САД и сојузиците предупредуваат од можен напад на Иран врз воени и владини цели во Израел како одмазда за израелското бомбардирање на иранскиот дипломатски комплекс во Дамаск.

  Израелскиот премиер Нетанјаху вели дека Израел е подготвен да одговори доколку биде нападнат.

 • Свет 11.04.2024 18:17

  Украина воведува построга мобилизација

  Украинскиот парламент го усвои предлог-законот со кој се воведуваат построги одредби за мобилизација. Санкциите за оние што ќе се обидат да избегнат мобилизација отсега ќе бидат построги, а законот ќе ги олесни процедурите за регрутирање со воведување дигитална база на податоци.

 • Свет 11.04.2024 12:37

  Жестоки борби во Газа

  Опасна закана за проширување на војната на Блискиот Исток. САД и сојузниците предупредуваат од можен масивен напад на Иран врз воени и владини цели во Израел.

 • Свет 11.04.2024 09:45

  Продолжуваат руските напади врз Украина

  Нов бран жестоки руски напади врз Украина со повеќе од 40 проектили и над 40 дрона. Експлозии на североистокот, југот и западот на земјата. Најтешко погоден регионот Харков. Повеќе од 200 илјади потрошувачи останаа без струја. Дефицитите не ја унапредуваат војната, изјави Зеленски.

 • Свет 11.04.2024 08:59

  Силно невреме во Јужниот залив, еден загинат

  Силни ветрови и торнада во САД. Едно лице загина во налет на бурата во Мисисипи. Урнати домови, опустошени улици во Луизијана. Над 30 илјади домаќинства останаа без струја.

 • Свет 11.04.2024 08:54

  Опозицијата победи на парламентарните избори во Јужна Кореја

  Јужнокорејската опозициска демократска партија победи на парламентарните избори освојувајќи 175 места, додека владејачката партија на народна моќ на јужнокорејскиот претседател Јун Сук-Јол, освои 90 од 300 места во националното собрание. Вети дека ќе ја „стабилизира јавната егзистенција“

 • Свет 11.04.2024 08:48

  Пукање на прослава за Рамазан во Филаделфија

  Пет лица се уапсени, од кои четвроца малолетници, а повеќе оружје е пронајдено по пукање во западна Филаделфија во парк каде што околу илјада луѓе биле собрани да го прослават муслиманскиот верски празник Рамазан Бајрам.

 • Свет 11.04.2024 08:41

  Убиени синовите на лидерот на Хамас

  Во израелски воздушен напад во Газа загинаа тројцата синови на лидерот на Хамас. Ханије ја потврди нивната смрт и изјави дека тоа нема да ги промени нивните барања.

Pages