Вести

 • Македонија 19.04.2024 12:43

  Османи: Да го продолжиме патот на соживот и влез во ЕУ

  „Да продолжи да се гради патот на соживот во државата, но и влезот во Европската унија. Со нашиот фронт да креираме иднина посакувана за сите граѓани во Македонија“, истакна пред кумановци кандидатот за претседател на државата од коалицијата Европски фронт, Бујар Османи.

 • Македонија 19.04.2024 12:31

  Продолжува двојната кампања, кандидатите на терен

  Втор ден од кампањата за парламентарните избори. Карваните на партиите патуваат од град во град претставувајќи ја програмата пред граѓаните за да ја добијат нивната доверба. Во трка за пратеничко место во Собранието, 17 партии и коалиции. 13 од нив имаат листи во сите 6 Изборни единици.

 • Свет 19.04.2024 12:19

  Блискиот исток на раб на пропаст, повици за воздржаност и дијалог

  Техеран нема итни планови за одмазда на израелскиот напад во Исфахан. Според властите, воздушната одбрана соборила три дрона. Потврдија дека нуклеарните постројки се безбедни, а цел била иранската воздухопловна база.

 • Македонија 19.04.2024 12:00

  Една година ФРОНТЕКС

  Денеска дополнителниот заменик министер за внатрешни работи Митко Бојмацалиев, заедно со директорот на Бирото за јавна безбедност, Сашо Тасевски и државната секретарка, Магдалена Несторовска, остварија работна средба со раководството на Регионалниот центар за гранични работи ЈУГ, по повод одбележ

 • Македонија 19.04.2024 11:59

  Бојан Јовановски бара повторување на судењето за „Рекет“

  Осудениот во случајот „Рекет“ Бојан Јовановски денеска до Кривичниот суд достави барање за повторување на судењето. Тој тврди дека во процесот не била утврдена материјалната вистина, а пресудата како што вели – служи за политичко препукување на штета на осудените лица.

 • Култура 19.04.2024 11:35

  Велигденски концерт на „Танец“ во НОБ

  Вечерва во Националната опера и балет ќе се одржи Велигденски концерт на ансамблот „Танец“.

 • Македонија 19.04.2024 11:09

  МВР: 55 санкционирани возачи на мотоцикли

  Во текот на вчерашниот ден во периодот од 11.00 до 16.00 часот спроведена е акциска контрола на територијата на Република Северна Македонија за санкционирање на прекршоци што ги прават возачите на мотоцикли, при што санкционирани се 55 возачи, информираат од МВР.

 • Култура 19.04.2024 11:06

  „Божествен“ – концерт на Македонската филхармонија по повод Велигден

  По повод најголемиот христијански празник Велигден, Македонската филхармонија го најавува концертот „Божествен“, кој ќе се одржи в четврток на 25 април, со почеток во 20 часот.

 • Македонија 19.04.2024 10:37

  Кривична пријава за злоупотреба на службена положба и злоупотреба на постапка за јавен повик

  Одделот за криминалистичка полиција по добиена наредба од ОЈО Битола, презеде предистражни дејствија и по обезбедена документација и извршен увид во истата, до ОЈО Битола, во координација со СВР Битола, поднесе кривична пријава против М.Г.

 • Култура 19.04.2024 10:20

  „Џез лектира“ во Велес

  По концертот во Скопје, Националниот џез оркестар со програмата под наслов „Џез лектира“ гостува во Велес. Концертот ќе се одржи на 23 април, 2024 година, со почеток од 20 часот во театарот „Јордан Хаџи Константинов – Џинот“.

Pages