Здравје

Блог вести

 • Здравје 11.07.2023 09:27

  Заштита на косата во летниот период

  Сонцето ја суши косата и во голема мера допринесува до тоа да делува безживотно, ако не е соодветно заштитена.

  Како што телото треба да се заштити со крем додека сте на сонце,тоа треба да го направите и за заштита на косата од УВ зраци.

 • Здравје 10.07.2023 17:52

  Општи препораки за заштита од топлото време

  Високите температури влијаат негативно на здравјето на луѓето, ја влошуваат состојбата кај лицата кои страдаат од кардиоваскуларни болести, респираторни болести.

 • Здравје 07.07.2023 12:43

  Комбинација од магдонос и сок од лимон за детоксикација на бубрезите

  Комбинирајќи малку магдонос со сок од лимон, се добива прекрасна мешавина за детоксикација на бубрезите. Овој пијалак содржи многу витамини што ќе ви даде енергија и ќе ви помогне доколку страдате од анемија. За овој пијалак потребни се 5-6 сварени гранчиња од магдонос и сок од лимон.

 • Здравје 06.07.2023 13:12

  Соја - мешункасто растение со многу хранливи вредности

  Соја, идеален извор на вредни билни белковини. Јадењето соја го намалува нивото на штетен холестерол во крвта. Сојата го спречува развојот на остеопорозата, ја зголемува густината и го зајакнува коскеното ткиво. Ги отстранува вишокот течности од телото, помага при дијабетес.

 • Здравје 05.07.2023 11:38

  Моќта на оптимизмот

  Оптимизмот е важен за добро здравје бидејќи го одржува имунолошкиот систем во добра состојба. Позитивниот став придонесува за свеж дух и здраво тело. Оптимистите имаат поголема верба во себе и во своите способности. Позитивните емоции даваат нова енергија.

 • Здравје 29.06.2023 12:43

  Бројни предности на чајот од ѓумбир

  Ѓумбирот е светол корен со горчлив вкус кој содржи низа хранливи состојки. Често се консумира како чај, во кој може да се додаде мед или лимон, а сето тоа за подобрување на вкусот.

 • Здравје 26.06.2023 20:43

  Босилек- зачин, но и лек

  Босилекот е едно од најупотребуваните растенија. Се користи како зачин, но и како лек кој има различни благотворни ефекти. Потекнува од Индија и содржи витамини А, К, Ц и Б6 и минерали магнезиум, манган, калиум и железо.

 • Здравје 24.06.2023 11:17

  Лубеница, најдобар избор кога надвор е топло

  Освежителен зеленчук, особено кога надвор е топло. Тоа што лубениците се полни со вода, не значи дека не содржат и некои од најсилните антиоксиданти.

  Лубеницата се состои од 92% вода, па така што овој зеленчук е одличен избор за деновите од летото.

 • Здравје 18.06.2023 18:07

  Дејството на водата врз нашето здравје

  Луѓето можат многу подолго да преживеат без храна отколку без вода. Водата е неопходна за живот. Единственото нешто кое ни е попотребно за живот од водата е воздухот. Водата претставува околу 60-70% од нашата телесна тежина.

 • Здравје 16.06.2023 10:03

  Заштита од сонце во летниот период

  Прекумерното изложување на сонце и на штетните ултравиолетови зраци (УВ) ја зголемува можност за заболување од меланом.

Pages