Здравје

Блог вести

 • Здравје 19.09.2023 12:09

  Со боровинки против губење на меморијата

  Познато е дека консумирањето на боровинки има многу позитивни ефекти врз здравјето на луѓето. Тие се богати со антиоксиданти. Често се означени како суперхрана, тие имаат малку калории и се неверојатно добри за здравјето на луѓето.

 • Здравје 17.09.2023 17:12

  Тиква - кралица на есента

  Вкусна, мирислива, дел од нашата есенска и зимска кујна, таа ни помага не само да ја задржиме добрата тежина, но и нè прави здрави.
 • Здравје 13.09.2023 10:09

  Спанаќ - моќен зеленчук полн со витамини и минерали

  Овој моќен зелен зеленчук е полн со витамини и минерали, а е најпознат по високите нивоа на железо, што се неопходни за целиот имунолошки систем.

 • Здравје 11.09.2023 10:48

  Гоџи бери - одлично овошје за здравјето

  Гоџи бобинки, исто така наречени како волници, имаат светло портокалово-црвена боја. Тие се разновидно овошје кое може да се јаде сурово, варено или сушено и да се користи во сокови, вина, билни чаеви и лекови. Тоа е еден вид цреша што се одгледува во Хиламаја.

 • Здравје 04.09.2023 11:56

  Неколку придобивки од кафето

  Кафето е еден од најпопуларните пијалаци во светот. Поради високото ниво на антиоксиданти и корисни хранливи состојки, се чини дека е доста здраво.

  Студиите покажуваат дека потрошувачите на кафе имаат многу помал ризик од посериозни болести. 13 здравствени придобивки на кафето:

 • Здравје 01.09.2023 11:00

  Смоква-медитеранско рајско овошје

  Смоквата е едно од најрано одгледуваните овошја од човекот, а не само што е вкусна туку има и голем број здравствени придобивки. Таа често се нарекува медитеранско рајско овошје, бидејќи е едно од најздравите овошја воопшто. Богата е со голем број фитонутриенти, витамини и антиоксиданти.

 • Здравје 29.08.2023 11:24

  Здравствени придобивки од консумирање на вишни

  Вишната е позната по своите лековити својства и антиоксидантно дејство. Овие својства се резултат на нејзиното богатство со витамини А, Ц, Е и фолна киселина, како и минерали калиум, магнезиум, железо. Таа е едно од ретките овошни видови што содржи хормон мелатонин.

 • Здравје 23.08.2023 09:46

  Модри сливи, природен извор на антиоксиданси

  Свежата слива изобилува со витамини Ц, Б6, Б2, Б3, К, бакар, магнезиум, железо, калциум и содржи дури 240 милиграми калциум на 100 грама овошје. Консумирањето на околу 100 грама сливи на ден значително ги зголемува маркерите во крвта кои покажуваа зголемена густина на коските.

 • Здравје 21.08.2023 11:05

  Пченка- извор на витамини и антиоксиданси

  Здравствените предности на пченката се многубројни. Покрај тоа што не содржи глутен, пченката е и добар извор на растителни влакна – половина од едно парче содржи околу три грама растителни влакна.

 • Здравје 21.08.2023 11:02

  Трикови за да не ве болат очите од гледање во телефон и компјутер

  Околу 80 отсто од луѓето кои поминуваат повеќе од три часа дневно пред компјутер мислат оти тоа им прави проблеми, а половина од нив велат дека тоа им штети на очите. Ако сте во таква ситуација правете чести паузи и гледајте во билки.

Pages