Здравје

Блог вести

 • Здравје 16.06.2023 10:03

  Заштита од сонце во летниот период

  Прекумерното изложување на сонце и на штетните ултравиолетови зраци (УВ) ја зголемува можност за заболување од меланом.

 • Здравје 09.06.2023 14:13

  Солта и нејзината штетност

  Многумина не можат да замислат храна без сол. Солта се наоѓа скоро во сите јадења. Храната со високо ниво на сол е штетна за здравјето. Тешко е да се замисли храна без сол, но луѓето не секогаш ги посолувале месото и зеленчукот.
   
 • Здравје 08.06.2023 13:39

  Јаболкото може само позитивно да влијае на вашето здравје

  Каснувањето на вкусно јаболко не е никаков грев и може да влијае само позитивно на вашето здравје. Без разлика дали ќе изберете зелено, црвено или жолто јаболко, телото ќе ви биде благодарно за секој залак што ќе го изедете.

 • Здравје 01.06.2023 11:35

  Диња, ризница на витамини и минерали

  Сочно, ароматично и вкусно овошје, кое освен што ќе ве освежи, ќе го нахрани вашето тело со витамини и минерали.

  Дињата е богат извор на витамин А. Секојдневната консумација на ова овошје докажано го намалува ризикот од појава на катаракта во текот на староста.

 • Здравје 31.05.2023 20:38

  Здравствени придобивки на магдоносот

  Магдоносот е еден од најпопуларните зачини во светот, без кој многу јадења се незамисливи, а може да се најде во секоја продавница, свеж или сув. Но, сепак е повеќе од зачин бидејќи има многу здравствени придобивки.

 • Здравје 30.05.2023 20:02

  Намирници кои помагаат да се намалат стресот и нервозата

  Кога сме под стрес не треба да го занемариме позитивното влијание на исхраната. Храната има големо влијание на нашето расположение, ментално здравје и емоционална состојба.

 • Здравје 29.05.2023 13:20

  Цреши - природен лек од дрво

  Сезоната на цреши е пред нас, а тие, освен што се вкусни и што освежуваат, можат да бидат ваш најдобар сојузник во борбата против разни болести и тегоби. Според мислењето на многу стручњаци, црешите се „природен лек од дрво“. Еве зошто уште треба да се јаде ова овошје во големи количини.

 • Здравје 25.05.2023 11:06

  Придобивки од консумирање лубеница

  Лубеницата е едно од најомилените овошја во лето. Поради содржината на шеќер, во последно време со популарноста на диетите кои преферираат низок степен на јаглехидрати често се додава на листата забранета храна.

 • Здравје 22.05.2023 09:18

  Сода бикарбона - лесно достапен народен лек

  Постојат многу бенефити од редовното користење на сода бикарбона. Таа е моќно средство за чистење, а многумина ја користат и за пилинг и нега на коса.

 • Здравје 17.05.2023 13:35

  Марулата го зајакнува имунитетот

  Зошто почесто треба да јадете марула? Оваа зелена салата е богата со минерали како калиум, калциум и натриум.

Pages