Тенис

Блог вести

 • Тенис 10.03.2014 11:45

  Во продолжение без Бердих и Цонга

  Се друго останато што значи носител, полесно или потешко го мина стартниот праг.

 • Тенис 07.03.2014 17:14

  Нема полуфинале за Јотовски и Деари

  Македонските тенисери Томислав Јотовски и Шендрит Деари се поразени во четвртфиналните мечеви на ИТФ Фјучерс турнирот во Шарм Ел Шејк во Египет, вреден 10.000 долари.

 • Тенис 07.03.2014 13:14

  Пораз на Ѓорчевска

  Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорчевска не успеа да обезбеди пласман во полуфиналето на ИТФ Фјучерс турнирот во Анталија, вреден 10.000 долари.

  Претпладнево во четвртфиналето Ѓорчевска е поразена од квалификантката од Словачка, Викторија Кузмова во два сета, со 6-4 и 6-2.

 • Тенис 06.03.2014 15:37

  Ѓорчевска во четвртфинале

  Ѓорчевска која е седморангирана на овој турнир, и 527 на ВТА листата, за место меѓу најдобрите осум славеше во мечот против Јапонката Котоми Такахата со 2:0, во сетови 6-3 и 6-3.

 • Тенис 05.03.2014 12:11

  Почнуваат Мастерс 1000-ките!

  Како за бранител на тронот на Мастерсот во Индијан Велс првиот годинава од серијата 1000, за Надал не е баш едноставен.

 • Тенис 04.03.2014 14:11

  Ден на тенисот...

  Денешниот посебен тениски ден за промоција на овој спорт ќе биде лоциран во три временски зони преку Лондон, Њујорк и Хонк Конг. Настанот ќе го одбележат егзибициони мечеви од страна на сегашни и некогашни ѕвезди.

 • Тенис 04.03.2014 09:54

  Нови членови во тениската куќа на славните

  Трите грен слем трофеи, Американскиот 1998-та, Вимблдон годината потоа и Австралискиот 2000-тата, како и олимпиското злато од Атланта 1996-тата, се дел од причините Линдзи Девенпорт да биде наградена со место во тениската Куќа на славните.

 • Тенис 03.03.2014 12:39

  Титулите за Цибулкова и за Димитров

  Словачката Доминика Цибулкова и Бугаринот Григор Димитров се победници на АТП/ВТА тениските турнири во Акапулко.

 • Тенис 03.03.2014 11:05

  Врвот не чепнат...

  Сем што се намали за 175 бода разликата Надал-Ѓоковиќ, врвот останува ист, шпанецот па србинот на светската тениска скала.

 • Тенис 01.03.2014 18:29

  „Кам бек“ на Федерер!

  Иако има 32 години и е осми на светската ранг листа, Роџер Федерер не е за отпишување. По речиси девет месеци Федерер конечно освои трофеј и тоа на турнирот од серијата 500 во Дубаи. Во финалето Швајцарецот со 2:1 (3:6, 6:4. 6:3) беше подобар од чешкиот тенисер Томаш Бердих.

Pages