Тенис

Блог вести

 • Тенис 12.03.2014 17:06

  Мирен вовед во четврфиналните пресметки!

   Не се тоа ниту елиминациите на осморангираните на турнирот и во машка и во женска конкуренција, затоа што и Гаске и Квитова загубија од противници со позиција на носители и со победничко искуство.

 • Тенис 11.03.2014 13:13

  Крај за Надал и за Шарапова!

  Откако го преживеа дуелот со Чехот Радек Степанек, најдобриот светски тенисер Шпанецот Надал беше поразен од Украинецот Олександр Долгополов со 2:1 (6:3, 3.6, 7:6) и ќе загуби дури 955 поени затоа што ја бранеше титулата на првиот мастерс од серијата 1000.

 • Тенис 10.03.2014 11:45

  Во продолжение без Бердих и Цонга

  Се друго останато што значи носител, полесно или потешко го мина стартниот праг.

 • Тенис 07.03.2014 17:14

  Нема полуфинале за Јотовски и Деари

  Македонските тенисери Томислав Јотовски и Шендрит Деари се поразени во четвртфиналните мечеви на ИТФ Фјучерс турнирот во Шарм Ел Шејк во Египет, вреден 10.000 долари.

 • Тенис 07.03.2014 13:14

  Пораз на Ѓорчевска

  Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорчевска не успеа да обезбеди пласман во полуфиналето на ИТФ Фјучерс турнирот во Анталија, вреден 10.000 долари.

  Претпладнево во четвртфиналето Ѓорчевска е поразена од квалификантката од Словачка, Викторија Кузмова во два сета, со 6-4 и 6-2.

 • Тенис 06.03.2014 15:37

  Ѓорчевска во четвртфинале

  Ѓорчевска која е седморангирана на овој турнир, и 527 на ВТА листата, за место меѓу најдобрите осум славеше во мечот против Јапонката Котоми Такахата со 2:0, во сетови 6-3 и 6-3.

 • Тенис 05.03.2014 12:11

  Почнуваат Мастерс 1000-ките!

  Како за бранител на тронот на Мастерсот во Индијан Велс првиот годинава од серијата 1000, за Надал не е баш едноставен.

 • Тенис 04.03.2014 14:11

  Ден на тенисот...

  Денешниот посебен тениски ден за промоција на овој спорт ќе биде лоциран во три временски зони преку Лондон, Њујорк и Хонк Конг. Настанот ќе го одбележат егзибициони мечеви од страна на сегашни и некогашни ѕвезди.

 • Тенис 04.03.2014 09:54

  Нови членови во тениската куќа на славните

  Трите грен слем трофеи, Американскиот 1998-та, Вимблдон годината потоа и Австралискиот 2000-тата, како и олимпиското злато од Атланта 1996-тата, се дел од причините Линдзи Девенпорт да биде наградена со место во тениската Куќа на славните.

 • Тенис 03.03.2014 12:39

  Титулите за Цибулкова и за Димитров

  Словачката Доминика Цибулкова и Бугаринот Григор Димитров се победници на АТП/ВТА тениските турнири во Акапулко.

Pages