• Македонија 09.01.2014 15:35

  Божикен ручек на државниот врв кај Архиепископот Стефан

  Традиционално во резиденцијата на Архиепископот на МПЦ –ОА, македонскиот поглавар г.г. Стефан организираше свечен ручек за државниот врв по повод неговиот именден.
 • Македонија 09.01.2014 14:54

  До 2018 та над милијарда евра во патишта

  Илјада километри   патишта се изградени или  реконструирани во изминатите седум години . Премиерот најави – нвестицискиот  бум од над милијарда евра во патната инфраструктура  продолжува  и до 2018 тата .

 • Македонија 09.01.2014 14:52

  Бизнисот поврзува села во струмичко

  Доколку наскоро тргнете од Трибичино кон Варварица, нема веќе да ви треба многу храброст, соодветно превозно средство и адреналин. Бизнис секторот се вклучи во акција за пробивање на патот меѓу овие две села.

 • Македонија 09.01.2014 14:46

  Заглави екстрадицијата за новинарот Божиновски ?!

  Ако српското Mинистерство за правда реши да го екстрадира новинарот Зоран Божиновски, неговото враќање во земјава нема да биде пред почетокот на март. Ова за Македонската телевизија го потврдија од Вишиот суд во Нови Сад каде што на новинарот му е продолжен екстрадицискиот притвор.

 • Македонија 09.01.2014 14:28

  Метео

  Последниот ден од оваа работна недела повторно Ќе донесе сончево време на планините на некои повисоки места од земјава како и на крајниот југоисток со натпросечна температура за овој период од годината.По котлините и натаму магливо со појава на ниска облачност.Какво време не очекува за викендот?

 • Македонија 09.01.2014 13:19

  Нови креации на децата во МКЦ

  Младинскиот културен центар и Фондацијата за образовни и културни иницијативи „Чекор по чекор“, која го спроведува проектот на УСАИД , потпишаа договор за реновирање на Детскиот креативен центар кој работи во просториите на МКЦ.

 • Македонија 09.01.2014 13:13

  Избор на членови на лустрациска

  23-ца кандидати се јавиле на огласот за членови и претседател на Комисијата за верификација на фактите.

 • Македонија 09.01.2014 11:28

  Недостатоци во градинарството

   Вкупно градинарството кај нас  има пазарни вишоци, но малите количества  по производител се проблем за поголем пласман. За негово решавање здружувањето, кооперативите  и договорањето со трговците се дел од Владината извозна стратегија.  

 • Македонија 09.01.2014 11:12

  Земјотрес од четири степени во Тетовско

  Апаратите на Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, со својата телеметриска мрежа на сеизмолошки станици во Охрид, Битола, Крушево, Штип и Валандово,синоќа  во 23 часот и 19 минути регистрираа земјотрес , чиј епицентар се наоѓа на 40 км западно од Скопје и поте

 • Македонија 08.01.2014 21:04

  МРТ во Атина: Грција официјално го презеде претседателството со ЕУ

  На официјалната интернет страна на грчкото претседателство, во делот за новинарска акредитација,  македонските новинари во графата за државјанството и националноста наместо македонски имаа можност да ја изберат само опцијата ФИРОМ.
   

Pages