• Македонија 20.03.2014 13:20

  Азилантите ќе се враќаат дома за една недела

  Со измените на законот кој ги регулира прашањата за азилантите, а кои Министерството за внатрешни работи на Сојузна Република Германија ги подготвува деновиве, ќе биде ставен крај на лажните азиланти што доаѓаат од балканските држави. Тамошните медиуми јавуваат дека  процедурата е проста.

 • Македонија 20.03.2014 13:03

  Инспектори во Чаир уапсени за примање поткуп

  Двајца инспектори и нивниот началник од одделот за Крвни деликти во СВР Скопје зеле поткуп од 2.000 евра. Полицијата  ги приведе кај трговскиот центар Чаирчанка.
 • Македонија 20.03.2014 12:50

  Одлична соработка во одбраната меѓу Македонија и Кина

  Република Македонија и Народна Република Кина имаат одлични односи и плодна соработка во областа на одбраната и безбедноста, факт кој може да се потврди и преку честите контакти помеѓу високи претставници на двете земји.

 • Македонија 20.03.2014 12:38

  Груевски на самит на ЕПП во Брисел

  Премиерот Никола Груевски денеска ќе учествува на Самитот на Европската народна партија (ЕПП) кој ќе се одржи во Брисел, Белгија. Самитот на Европската народна партија се одржува во пресрет на седницата на Европскиот Совет.
   
 • Македонија 20.03.2014 12:33

  Нема кодоши меѓу претседателските кандидати

  Комисијта за лустрација ја известила Државната изборна комисија дека меѓу четрите претседателски кандидати, Ѓорге Иванов, Зоран Поповски, Стево Пендаровски и Илијаз Халими нема соработници на тајните служби.

 • Македонија 20.03.2014 12:24

  Македонија доби национален кириличен домен (.мкд)

  Со воспоставувањето на националниот кириличен домен (.мкд) во меѓународниот интернет простор, направен е еден чекор напред во зацврстувањето на македонскиот јазик и писмо, што претставува само продолжување на големите дела на Македонците низ минатото.  

 • Македонија 20.03.2014 12:17

  Блуд во гостиварско Врапчиште

  Полицискиот сектор во  Гостивар поднесе кривична пријава против 34-годишник од Врапчиште, гостиварско  поради сомнение за две кривични дела „противправно лишување од слобода“ и „прикажување порнографски материјали на дете“.

 • Македонија 20.03.2014 11:56

  Тито Петковски нема да се кандидира за пратеник

  Тито Петковски нема да се кандидира за нов пратенички мандат во Собранието. Тој ова го потврди во изјава за „Утрински весник“.

 • Македонија 20.03.2014 11:16

  Новите згради ќе бидат со гасна инсталација

  Досега инвеститорите беа задолжени да инсталираат: електрична, грејна, водоводна, канализациска, а некаде и кабелска мрежа. Во иднина токму тие ќе треба да ја проектираат и да ја изградат гасната инсталација и да ги пр

 • Македонија 20.03.2014 11:05

  Бројот на заболени од грип намален за 30,1%

  Според последните податоци на Институтот за јавно здравје на Македонија, изминатата недела се намалил бројот на новозаболени од грип за 30,1%, во однос на претходната. Во периодот од 10-ти до 16- март пријавени се вкупно 1.749 новозаболени од грип.

Pages