Стил

Блог вести

 • Стил 02.03.2024 17:05

  На 102 години почина модната икона Ајрис Апфел

  Американската дизајнерка и модна икона Ајрис Апфел почина на 102 години. Самонаречената „геријатриска-старлета“ беше препознатлива по нејзината кратка бела коса, големи очила, светол кармин и нејзиниот накит.

 • Стил 05.02.2024 11:06

  Доделени наградите „Греми“- Тејлор Свифт испиша историја

  Американската пејачка Тејлор Свифт (34) испиша историја на синоќешното доделување на музичките награди „Греми“ и стана музичарка со најмногу победи во категоријата албум на годината. Таа вчера ја освои четвртата статуетка за нејзиниот албум „Midnights“.

 • Стил 08.11.2023 10:45

  „Блу Ројал“- најголемиот син дијамант во светот продаден за речиси 44 милиони долари

  Најголемиот син дијамант „Блу Ројал“ некогаш ставен на аукција продаден e за неверојатни 43,8 милиони долари на продажбата на редок накит на аукциската куќа „Кристи“ вчера во Женева.

 • Стил 21.12.2022 09:53

  Значење на црната боја

  Боја на моќта, елеганцијата, формалноста, смртта, злото и мистеријата. Црната е мистериозна боја која асоцира на страв и непознато. Таа вообичаено има негативна конотација. Се смета за многу формална, елегантна и престижна боја.

 • Стил 16.12.2022 08:22

  Божиќна Ѕвезда – новогодишен декор во секој дом

  Еден од најубавите природни украси за новогодишните и божиќните празници е Црвената Божиќна Sвезда (Euphorbia pulcherrima). На ова зимско цвеќе сите му се восхитуваат но малкумина го знаат неговото значење и симболика.  

 • Стил 14.06.2022 17:17

  Tурција го претставува Светскиот ден на велнес

  Велнес искуството ја прави Турција совршена дестинација за уживање. Турција е познат дом на антички центри за лекување како Хиераполис и Пергамон, светски туристички центар кој има долготрајна историја на благосостојба и подмладување.

 • Стил 26.05.2022 16:42

  Турција ќе го промовира кулинарското наследство во Неделата на турската кујна

  Турција е подготвена да ја започне неделата на турската кујна! Водечката туристичка дестинација во светот ќе ја претстави турската кујна со фокус на нејзините здрави, креативни, waste free и одржливи карактеристики на светот во серија настани што ќе се одржат од 21 до 27 мај.

 • Стил 06.05.2022 10:25

  Стаклени украси во домот

  Стаклото повторно е дел о украсите во нашите домови. Најчесто станува збор за вазни. Можат да бидат во различни форми и големини.

 • Стил 04.05.2022 10:06

  Чевлите на платформа се враќаат во мода

  Модата постојано се врти во круг, се навраќа на старото. Таков е случајот и со чевлите на платформа. Одвреме, навреме се враќаат и стануваат омилени на трендсетерките.

  За оние, кои сакаат висини, а не се по тенките потпетици, овие чевли се вистинскиот избор.

 • Стил 27.04.2022 14:44

  Истанбул се придружува на семејството MICHELIN Guide

  Истанбул, меѓу водечките светски центри за гастрономски туризам, на гостите им нуди древна прехранбена култура обликувана од уникатно културно наследство што се рефлектира во прекрасните ресторани во градот.

Pages