Здравје

Блог вести

 • Здравје 21.08.2023 11:02

  Трикови за да не ве болат очите од гледање во телефон и компјутер

  Околу 80 отсто од луѓето кои поминуваат повеќе од три часа дневно пред компјутер мислат оти тоа им прави проблеми, а половина од нив велат дека тоа им штети на очите. Ако сте во таква ситуација правете чести паузи и гледајте во билки.

 • Здравје 17.08.2023 19:40

  Придобивки од кората од портокал

  Кората од портокал има соединенија кои можат да го разубават тонот на кожата, правејќи ја да изгледа здраво и младо. Тие соединенија, исто така ја зајакнуваат кожата, па затоа е одличен природен лек против целулитот, корисна е против мрсна кожа на лицето, прави добар пилинг на кожата.

 • Здравје 16.08.2023 15:25

  Руколата лекува и подмладува

  Руколата од неодамна стана позастапена во домашната кујна, а поради своите лековити својства, би требало почесто да се најде на вашето мени. За руколата многумина велат дека лекува, подмладува и ги топи килограмите – доволно причини за да стане вашиот омилен зеленчук.

 • Здравје 11.08.2023 18:57

  Дињата е одлична за регулација на притисокот и го зајакнува имунитетот

  Дињата ни е позната како овошје што го ладиме и сакаме да го јадеме во жешките летни денови, а всушност, тоа е зеленчук и припаѓа на семејството краставици.

 • Здравје 10.08.2023 17:42

  И 5.000 чекори на ден се доволни за здраво тело и добра форма

  И помалку од 5.000 чекори дневно се доволни за одржување на здравјето и добрата форма на телото, покажува ново истражување, иако досега преовладуваше мислењето дека се препорачуваат 10.000 чекори на ден.

 • Здравје 08.08.2023 18:54

  Пливањето го подобрува здравјето на срцето и мозокот

  Пливањето дефинитивно можеме да го наречеме совршена вежба. Покрај работата на речиси секој мускул во вашето тело, пливањето може да го зголеми пулсот за да го подобри вашето здравје и да го заштити вашиот мозок од влошување.

 • Здравје 07.08.2023 17:21

  Медитеранската исхрана го подмладува мозокот

  Медитеранскиот начин на исхрана кој вклучува многу свеж зеленчук, овошје, риба, цели зрна и маслиново масло прави чуда за биолошката возраст на нашиот мозок, објави меѓународен тим истражувачи од Израел, Германија и САД.

 • Здравје 31.07.2023 18:22

  Бета каротен - природна заштита од сонцето

  Бета каротенот ја штити кожата од штетното зрачење на сонцето, иритација, црвенило и изгореници.

 • Здравје 24.07.2023 10:02

  Праска- мало, сочно и слатко овошје

  Мало, слатко, сочно овошје кое во летниот период нè освежува и нè враќа во живот. Потекнува од Кина, од каде и датираат првите податоци за праската – 1.000 год пне, каде што дрвото на праската се смета за дрво на животот, а самата овошка е симбол на бесмртноста и единството.

 • Здравје 19.07.2023 11:36

  Овошје и зеленчук за време на летниот период

  Овошјето и зеленчукот имаат мала калорична вредност, содржат висок процент на вода во својот состав, многу минерални материи и витамини кои му се неопходни на организмот во овој период од годината за да се задржи виталноста на организмот и да се надополни изгубената течност при потење, а со тоа и

Pages