Здравје

Блог вести

 • Здравје 06.05.2024 12:52

  Јајца - полни со минерали и витамини

  Витаминот Д е хранлива материја од суштинско значење за развој на коските, здравје на скелетот, здрави мускули и регулирање на имунитетскиот систем, но сепак се проценува дека 1 од 8 лица ширум светот имаат недостаток на витамин Д.

 • Здравје 02.05.2024 10:38

  Марула, вкусна и здрава салата

  Зелената салата е добар извор на хлорофил и витамин К. Таа е богата и со минерални соли, лутеин и со бета-каротин. Изобилува и со витамин Ц, калциум, растителни влакна, фолна киселина и железо.

 • Здравје 30.04.2024 13:18

  Моркови - превентива против многу болести

  Морковите се одличен извор на бетакаротен, растителни влакна, витамин К, калиум и антиоксиданти. Крцкав, вкусен и високонутритивен. Морковот главно се состои од вода и јаглехидрати.

 • Здравје 26.04.2024 21:39

  Боранија - здрав зеленчук

  Боранијата е многу хранлив и здрав зеленчук. Спаѓа во групата на мешункаст зеленчук. По потекло е од Мексико. За народите на старите цивилизации, покрај пченката и тиквата, боранијата била главна храна.

 • Здравје 23.04.2024 13:35

  Јадете наут за баланс на организмот

  Наутот или леблебијата содржи неколку клучни витамини и минерали кои имаат корист за здравјето на луѓето. Како и други мешунки како што се грав, грашок и леќа, наутот е ценет за неговата висока содржина на протеини и влакна.

 • Здравје 18.04.2024 20:49

  Чај од липа, најдобар борец против стресот

  Топлиот чај од липа се користи за многу здравствени проблеми. Чајот од цвет од липа се користи традиционално како помош при вознемиреност, респираторни инфекции и дигестивни проблеми.

 • Здравје 17.04.2024 11:20

  Здравствени придобивки од ротквицата

  Ротквицата е коренест плод кој помага за пролетно „будење“ на организмот и ги штитат бубрезите од формирање на камен. Ротквиците особено се препорачуваат за оние кои во текот на зимата прележале бронхитис или воспаление на синусите.

 • Здравје 16.04.2024 11:11

  Прекумерната употреба на социјалните мрежи причинува депресија и анксиозност

  Прекумерната употреба на „Фејсбук“, „Инстаграм“, „Тикток“ или „X“ може да биде причинител на недоволен сон, депресија, стрес и анксиозност, предупредуваат лекарите.

 • Здравје 15.04.2024 10:47

  Здравствени придобивки од бадемовото млеко

  Бадемовото млеко е млеко од растително потекло кое се користи како алтернатива на кравјото млеко.

  Ова млеко се добива со мелење бадеми со вода и има остар вкус кој се наведнува кон слатко. На бадемовото млеко му недостасуваат некои витамини и минерали кои ги има кравјото млеко.

 • Здравје 08.04.2024 11:46

  Корисни својства на сокот од манго

  Слаткиот сок од манго има голем број корисни својства исто како што имаат соковите од останатите овошја. Мангото содржи витамини Б (Б1, Б2, Б5, Б6, Б9), витамини А, Е, Ц и Д и минерали: цинк, манган, железо и фосфор.

Pages