Здравје

Блог вести

 • Здравје 05.04.2024 11:39

  Јагоди- вкусно овошје за посилен имунитет

  Со доаѓањето на потоплите денови започна сезоната на јагодите, вкусна и омилена намирница на многумина. Постојат многу причини зошто треба да јадеме јагоди, кои периодов ги има во изобилство на зелените пазари.

 • Здравје 02.04.2024 11:25

  Киноа- суперхрана која го подобрува здравјето

  Киноата е суперхрана која заслужува да добие почесно место во кујната. Во последниве неколку години рапидно ја зголемува популарноста меѓу приврзаниците на здравата исхрана, на кои им се важни нутритивните вредности на консумираната храна.

 • Здравје 01.04.2024 09:58

  Аронија за силен имунитет

  Аронијата е природен засилувач на нашиот имунитет и антиоксидант број еден, кој доколку го внесеме во нашата исхрана ќе помогне во многу предизвици на кои е изложено нашето здравје.

 • Здравје 29.03.2024 09:36

  Пролетни алергии

  Пролетта покрај тоа што е едно од најпосакуваните годишни времиња за пациентите кои се соочуваат со пролетни алергии воопшто не е едно од нив.

 • Здравје 24.03.2024 21:27

  Банана - супер овошје

  Бананата е супер овошје кое треба да го консумирате барем еднаш дневно. Хранливо овошје кое влегува во улогата на чувар на нашето здравје. Богато со витамини, минерали и растителни влакна, ова жолто тропско овошје освен сладок вкус нуди и многу бенефиции.

 • Здравје 19.03.2024 19:54

  Овесни снегулки за хранлив појадок

  Овесни снегулки – тие се евтини, се подготвуваат лесно, а изобилуваат со хранливи материи. Богати се со влакна, па секако нема да огладнете после само еден час, ниту пак ќе бидете прејадени,па нема да имате „место“ за ручекот.

 • Здравје 15.03.2024 12:15

  Благиот компир- богат со корисни состојки

  Благиот компир или батат е богат со корисни состојки за нашиот организам. Содржи растителни влакна, многу скроб, а многу малку масти. Може да ги задоволи дневните потреби за исхрана зошто е богат со јаглехидрати, витамини (А, Ц, Е, Б6) и минерали (калиум, железо, магнезиум).

 • Здравје 14.03.2024 22:01

  Познати видови на сирења

  Италијанската кујна е широко популарна по многубројните видови тестенини, пици, вкусни брускети и квалитетните сирења и кашкавали. Меѓу најпопуларните италијански сирења се моцарела, горгонзола, маскарпоне и рикота. 

 • Здравје 14.03.2024 10:25

  Придобивки од матичен млеч

  Матичниот млеч се користи како природен лек за разни состојби, а многумина велат дека е најздравиот производ од природата. Има антивоспалителни и антибактериски својства, а исто така е антиоксиданс. Содржи и специјални протеини и витамини од групата Б.

 • Здравје 12.03.2024 10:33

  Чиа- супер храна корисна за целиот организам

  Чиа семето е богато со разни хранливи материи и е одличен додаток во исхраната. Ако почнете да го консумирате редовно, ќе почнете да ги забележувате придобивките за само еден месец. Од поздраво срце и подобра дигестија, па сè до намалување на холестеролот.

Pages