Здравје

Блог вести

 • Здравје 04.01.2024 19:04

  Ореви - здрава ужина за нашето здравје

  Оревите се богати со антиоксиданси, здрави влакна, протеини, витамини и минерали. Се препорачува да се јадат сирови, без преработка, за да не ја загубат ефикасноста.

 • Здравје 04.01.2024 10:43

  Која храна помага против киселини?

  Враќањето киселини од желудникот во хранопроводот, познато како горушица, е болест на дигестивниот систем, главно предизвикана од неправилна исхрана. Тоа честопати е придружено со непријатно пецкање и болка во стомакот. Еве неколку благотворни намирници кои ја смируваат киселината:

 • Здравје 04.01.2024 10:23

  Откриен нов антибиотик што делува против смртоносни супербактерии

  Развиен е нов антибиотик „Зосурабалпин“, што е делотворен против отпорноста на супербактеријата „Acinetobacter baumannii“- тврдат научниците од фармацевтската компанија „Рош“.

 • Здравје 03.01.2024 18:38

  Сок од цеден портокал, природна заштита од многу болести

  Редовното консумирање портокали ќе ве заштити од вируси и ќе го забрза варењето, а витаминот А ќе обезбеди подобар вид. Полни се со антиоксиданти, кои ѝ даваат на кожата поубав изглед, па дури и го регулираат високиот крвен притисок.

 • Здравје 28.12.2023 20:57

  Во зима јадете киви – содржат многу витамин Ц

  Кивито во овој период од годината е вкусно, сочно и богато со хранливи материи, антиоксиданси и висока концентрација на витамин Ц, дури и повеќе отколку во портокалите и лимоните.

 • Здравје 25.12.2023 11:17

  Сладок компир - вкусен и здрав

  За здрав живот потребна ви е и здрава храна.Содржи многу скроб а малку масти, па, добар е за деца, спортисти и дијабетичари, зошто дава енергија а не дебелее.

 • Здравје 19.12.2023 08:45

  Кој смее да јаде, а кој не јапонски јаболка?!

  Потеклото на дрвото јапонско јаболко е од Азија и таму многу се користи поради многуте витамини и минерали додека кај нас помалку.

 • Здравје 13.12.2023 20:19

  Чај од ѓумбир против настинки

  Ѓумбирот е една од најмоќните билки и може да помогне кај некои чести проблеми. Иако се произведува во Азија и потребни се до 10 месеци за жетва на еден корен, не е некаков проблем да го најдете во кој било дел од светот во текот на целата година.

 • Здравје 06.12.2023 21:45

  Нутритивни вредности на јапонското јаболко

  Јапонското јаболко е овошје кое содржи голема количина на хранливи материи: витамини А, Б и Ц, јод и железо. Ова овошје го подобрува имунитетот и нервниот систем и му помагаат на организмот да се заштити од разни инфекции, сметаат нутриционистите.

 • Здравје 05.12.2023 14:49

  Дуња- есенски деликатес

  Дуњите се вистински есенски деликатес со карактеристичен вкус. Изобилуваат со витамин Ц, а освен во исхраната, дуњите често се користат за лекување најразлични тегоби, од ублажување кашлица, па се до проблеми со варењето.

Pages