Фудбал

Блог вести

 • Фудбал 20.12.2013 14:02

  Меси: Фаус не знае ништо за фудбалот

  Водечкиот клуб во шпанскиот фудбалски шампионат Барселона се соочува со ситуација некарактеристична за еден од светските великани во најпопуларниот спорт, откако Лионел Меси жестоко нападна еден од членовите на бордот на клубот, потпретседателот задолжен за финансии Хавиер Фаус, дека „не знае ниш

 • Фудбал 19.12.2013 14:20

  Квалификациски натпревари преку цела недела

  Рекорден број фудбалски репрезентации, 53, ќе учествуваат во квалификациите за ЕУРО 2016 во Франција, на коешто првпат ќе играат 24 земји учеснички.

 • Фудбал 19.12.2013 14:01

  Македонија место погоре на 83-то

  Иако го прескокна ноемврискиот термин на ФИФА за пријателски натпревари, македонската фудбалска репрезентација сепак ќе напредува за една позиција на новата ранг листа на светската куќа на фудбалот.

 • Фудбал 19.12.2013 11:00

  Финале: Баерн Минхен- Раја Казабланка

  Вториот финалист на светското клупско првенство во Мароко е  Раја Казабланка. Мароканскиот тим направи изненадување во полуфиналето совладувајќи го бразилскиот Атлетико Минеиро со 3:1. Со головите на Лажур, Мутуали и Мабиде Раја Казабланка стигна до сензационалниот резултат.

 • Фудбал 18.12.2013 13:20

  Баерн Минхен го чека противникот во финалето

  Вечерва ќе биде познат вториот финалист на Светското клупско фудбалско првенство, кое се одржува во Мароко. Во полуфиналето екипата на земјата домаќин, Ража Казабланка, се среќава со јужноамериканскиот шампион, Атлетико Минеиро.

 • Фудбал 18.12.2013 12:39

  Без толеранција за навивачките испади

  УЕФА ги кази Олимпијакос и Зенит за поведението на нивните навивачи во натпреварите од Лигата на шампионите.

 • Фудбал 18.12.2013 12:36

  Победите со по 1-0 се најлесната работа во фудбалот

  Менаџерот на Челзи Жозе Мурињо сериозно размислува да го промени стилот на игра на неговиот клуб и да се преориентира на начинот на игра којшто ги одликуваше „сините“ во периодот на неговиот прв мандат во клубот, од 2004 до 2007.

 • Фудбал 17.12.2013 14:20

  Обвинети Гатузо и Броки

  Италијанската полиција утрово уапси четири лица поради местење фудбалски натпревари, а покрената е истрага против Џенаро Гатузо и Кристијан Броки. Тие се осомничени дека лажирале резултати од Серија А на крајот на сезоната 2010/11.

 • Фудбал 17.12.2013 14:19

  Бејл чини 200 милиони евра

  Три ипол месеци по завршувањето на фудбалскиот преоден рок, сведувањето на сметките покажува неверојатни суми.

 • Фудбал 17.12.2013 11:53

  10 натпревари казна за Шимуниќ

  Ветеранот во хрватската фудбалска репрезентација, Јосип Шимуниќ, е суспендиран на 10 натпревари, и ќе го пропушти Мундијалот во Бразил.

Pages