Вести

 • Македонија 23.04.2017 11:49

  Гласањето за референдумот во Гевгелија се одвива без проблеми

  Во општина Гевгелија денеска во 7 часот беа отворени сите 37 избирачки места на кои граѓаните ќе се изјаснуваат по референдумското прашање дали се „за“ или „против“ отворање рудници за злато на планината Кожуф.

 • Економија 23.04.2017 11:40

  ЕЛЕМ нема да бара поскапување на струјата

  АД ЕЛЕМ нема да побара зголемување на цената на електричната енергија, а загубата од увозот на скапа струја во јануари годинава поради екстремно ниските температури, компанијата ја покри со зголеменото производство, со поевтиниот увоз во март и април годинава, како и со извозот во ноември и декем

 • Економија 22.04.2017 10:21

  Македонската економија е стабилна и покрај политичката криза

  ММФ и Светска банка се оптимисти за светската економија што конечно бележи раст. За Македонија и покрај сите предизвици поради политичката криза, предвидуваат дека оваа година ќе оствари раст од 3,2 проценти.

 • Економија 21.04.2017 16:25

  Потребни се геолошки истражувања

  Детални геолошки истражувања за утврдување, дали и колку рудно богатство е потребно, законите се строги, простор за паника нема, концесија за отворање рудник се издава откако ќе се утврди исплатливоста, еколошкото влијание и технологијата што ќе се користи- апелира експертската фела во рударствот

 • Македонија 21.04.2017 16:10

  Голем пожар во скопски Карпош, нема повредени

  Пожарот е локализиран, нема повредени. Се гаснеше два часа. Интервенираа 40 пожарникари со 15 возила. Бил активиран и Градскиот штаб од каде што дополнително испратиле 8 возила за асистенција на противпожарните цистерни со вода. Ветерот беше дополнителен проблем.

 • Македонија 21.04.2017 15:49

  Прилеп: Традиција на Источен петок по Велигден

  Варошкото семејство Лучески ја продолжува традицијата од дедо- прадедо за прославата на Голем или Источен петок, првиот по Велигден. Портите се ширум отворени за гостите, патниците, намерниците. Одекнаа и зурлите и тапаните.

 • Македонија 21.04.2017 15:43

  Родителите на деца со посебни потреби на средба со пратениците

  Студената ноќ ја минаа во шатор, со надеж дека утрото ќе донесе подобра иднина за нивните најмили. Родителите на децата со попреченост беа повикани во Собранието. Претставници од надлежните институции и пратеници им ветија дека дел од барањата ќе се реализираат уште од следната недела.

 • Македонија 21.04.2017 15:28

  16-то продолжение на конститутивната седница

  Далекусежни последици ќе има македонската држава со прифаќањето на албанската платформа бидејќи крајната цел е федерализација преку менување на државните обележја- рекоа од собраниската говорница пратениците на ВМРО-ДПМНЕ.

 • Македонија 21.04.2017 15:25

  Правници на јавна дебата во Скопје

  Не е праведно во постапката во која се уште не знаеме дали осомничениот го сторил делото да се применуваат присилни средства и други недозволени начини за собирање на докази – вели академик Владо Камбовски.

 • Свет 21.04.2017 15:15

  Протести во Венецуела: Вооружени банди нападнаа болница

  Вооружените банди нападнаа болница во Венецуела во која имало 54 деца. Властите ги обвинуваат опонентите на претседателот Николас Мадуро за инцидентот по кој беше издадена наредба за евакуација.

Pages