Спорт

 • Фудбал 17.12.2013 11:53

  10 натпревари казна за Шимуниќ

  Ветеранот во хрватската фудбалска репрезентација, Јосип Шимуниќ, е суспендиран на 10 натпревари, и ќе го пропушти Мундијалот во Бразил.

 • Ракомет 17.12.2013 11:34

  Јасна е 1/4 финалната мундијалска слика

  Србинките се извлекоа со Корејките 28:27, Норвешка и натаму немилосрдна овојпат на списокот ја ставиа и Чешка 31:21, Бразил продолжува да изненадува ја тргна и Холандија 29:23, Унгарија неочекувано лесно ја надиграа Шпанија 28:21.

 • Кошарка 16.12.2013 13:20

  Портланд царува на западот, Минесота прекина црна серија

  Портланд повторно има одличен старт на сезоната, Блејзерс по продолжението победија на гости кај Детроит со 111:109, за 21-та победа и 4 порази, скор со кој што се цврсто на врвот во Западната конференција.
 • Фудбал 16.12.2013 13:19

  Арсенал-Баерн Минхен 1/8 финален хит

  Ждрепката за нокаут фазата од Лигата на фудбалските шампони не му беше наклонета на  актуелниот европски првак Баерн од Минхен, кој на патот на одбрана на титулата се соочува со лондонски Арсенал.

 • Ракомет 16.12.2013 13:18

  Извисија европските првенки

  Се случи и првата голема чистка. Светското останува без европските првенки, Црногорките.

 • Кошарка 16.12.2013 13:16

  МЗТ повторно победува, и тоа против „најголемите“

  Партизан се провлече, но не и вториот белградски евролигаш. Водечката Црвена ѕвезда падна во Скопје. МЗТ Скопје се радува на уште еден триумф над кошаркарски великан од овие простори.

 • Кошарка 15.12.2013 17:33

  Црвена Звезда - инспирација за подвиг

  Во исклучително тежок период во којшто настојува да ја врати формата, да ги поправи резултатите и да се прилагоди на барањата и на начинот на работа на новиот тренер Зоран Мартич, македонскиот кошаркарски првак МЗТ Скопје ја пречекува Црвена Звезда, лидерот на табелата во АБА Лигата.

 • Ракомет 13.12.2013 16:44

  Металург по втора победа против Загреб

  Дали слаб ден на младиот тим на Загреб или разликата во квалитетот е евидентна и пресудна за победата на ракометарите на Металург пред 7 дена, ќе покаже 13-тиот СЕХА дуел за гостите, а 10-ти за сините.

 • Ракомет 13.12.2013 16:30

  20 години радост, успеси, тага

  20 години низ кои ракометот се промовира во спорт број 1 во Македонија, 20 години од првиот натпревар на македонската ракометна репрезентација.

 • Фудбал 13.12.2013 15:42

  Клинсман ќе продолжи со Јенките

  Јурген Клинсман ќе остане на чело на американската фудбалска репрезентација и по завршувањето на Мундијалот во Бразил. Американците му ја дадоа довербата на германскиот стратег и во наредните 4 години, со оглед на тоа дека ги исполни ветувањата, пред се пласман на наредното СП.

Pages