Спорт

 • Фудбал 13.12.2013 15:39

  Германците ќе градат сами

  Челниците на германската фудбалска федерација донеле одлука сами да изградат тренинг камп за својата селекција, во Бразил, за претстојното СП што ќе се одржи во оваа јужноамериканска земја, наредната година.
   
 • Фудбал 13.12.2013 12:29

  ПСВ Ајндховен пак испадна во групната фаза

  Черноморец, Динамо Киев, Макаби Тел Авив, Марибор, Либерец и Свонси ги пополнија последните шест делчиња од 1/16-финалниот мозаик во фудбалската Лига Европа, по синоќешното 6.коло од групната фаза.

 • Кошарка 13.12.2013 12:02

  Ламаркус Олдриџ со чудесни бројки – 31 поен и 25 скокови

  Во скромната НБА-понуда од ноќта меѓу четврток и петок со само два одиграни натпревара, Бруклин триумфираше над Лос Анџелес Клиперс со 102-93, а Портланд славеше против Хјустон со 111-104.

 • Кошарка 13.12.2013 10:24

  Во „Парк“ решение за Суперлига

  Струмица и Фени се најсериозни кандидати за последната позиција што обезбедува настап во суперлигашката фаза во нашата Прва кошаркарска лига. Затоа нивниот меѓусебен дуел од 11-то коло го носи епитетот дерби.

 • Ракомет 12.12.2013 15:55

  Падна митот за Кил

  Во 1/8 финалето на Германскиот Национален Ракометен Куп, екипата на Рајн Некар Левен го совлада и го елиминира Кил на гостински терен (30:32), со што е прекината серијата на домаќинот без пораз во ова натпреварување уште од далечната 1990-та година.
   
 • Фудбал 12.12.2013 15:53

  Ѓуровски верува во Македонија

  Долго време Бошко Ѓуровски се врати во македонскиот фудбал и тоа на клупата на репрезентацијата. И покрај неуспехот во квалификациите за бразилскиот мундијал, новиот селектор препознава квалитет во националната селекција.

 • Ракомет 12.12.2013 15:43

  Секое натпреварување е приказна за себе

  На прес конференција селекторот на македонската ракометна репрезентација се произнесе за целите,изборот на играчи и планот за подготовки пред европското првенство во Данска.

 • Кошарка 12.12.2013 14:11

  Сан Антонио и Оклахома останаа на победнички курс

  Во ноќта за одмор на Атланта на Перо Антиќ, Сан Антонио и Оклахома го прославија 17-от триумф во сезоната во НБА лигата. Сан Антонио беше доминантен на паркетот на Милвоки со 109-77, а на ниво беше и Оклахома на гостувањето кај Мемфис со 116-100.

 • Да не се Олимписките Игри, атлетиката ќе ја нема како спортска дисциплина

  Допинг-измамите никогаш нема да исчезнат од атлетиката, а без Олимписките Игри, таа би била мртва како спортска дисциплина.

 • Фудбал 12.12.2013 11:08

  Комплетирана листата на 1/8 финалистите

  По четири англиски и германски екипи, три шпански и „останатиот“ дел од Европа  кој го сочинуваат Франција,  Италија, Грција, Русија и Турција со по еден претставник,  е натпреварувачката структура од нокаут фазата во Лигата на фудбалските шампиони.

Pages